Cyber Cyrano
Március 2-án iskolánkba érkezett a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház Cyber Cyrano című interaktív előadása, melyet a 8.b-s diákok tekinthettek meg.
Tasnádi István darabját először a Kolibri Pincében mutatták be, majd 2013-ban vitte színpadra Madák Zsuzsanna rendezésében a zalaegerszegi társulat, mely azóta már túl van a 100. osztálytermi, foglalkoztató előadáson.
Az előadás nagy hangsúlyt fektet annak vizsgálatára, hogyan változott meg az emberek közötti kommunikáció a különböző közösségi oldalak elterjedésének a hatására.
A darab a fiatalok és az internetes közösségi oldalak kapcsolatát mutatja be konkrét történetre, egy kamasz szerelemre vetítve. A sztori egy képzeletbeli 9. osztályban játszódik. Főszereplőink a „lúzer” Zsuzsi, a menő, férfi szíveket meghódító Heni és a hangadó, „nagyarcú” Máté. A darab alap szituációja: Zsuzsi szerelmes Mátéba, aki ezt nem viszonozza, hisz ő a rendkívül dekoratív, az osztályba újonnan érkezett Henibe szerelmes. A cselekmény szépen bontakozik ki, ahol a néző hamarosan érzékeli azt, hogy Zsuzsit kirekesztik osztálytársai. Valójában a teljes művet a kisebbrendűségi érzése és viszonzatlan szerelme miatt megkeseredett Zsuzsi szemszögéből nézhetjük végig. Hamarosan rájövünk, hogy minden szálat ő mozgat és ráébredünk, hogy csalás esete forog fenn. Zsuzsi a facebookon létrehoz egy képzeletbeli fiú és lány profilt, s nevükben levelez Mátéval és Henivel és rögtön mindkettőt az ujja köré csavarja. Az áldozatok vakok és hiszékenyek, s amikor kiderül semmi sem igaz, Heni öngyilkosságot kísérel meg. A darab ott fejeződik be, hogy Zsuzsi egy új város új osztályában folytatja tanulmányait…
Ami a mű látványvilágát illeti, rendhagyó. A 3 főszereplő társa kettő laptop, egy tablet, három LCD tv és a Wifi. A színpadkép lényegében maga a technika volt, ahol a monitorokon végigkövethettük a facebookon és a chaten történteket is.
A diákokat folyamatosan bevonták a műsorba, ezzel is fenntartva érdeklődésüket. Az egyik jelenetben például Heni a diákok segítségét kérte, hogy mit is írjon a facebookon „álszerelmének”, Viktornak. A jelenet izgalmasra és nagyon interaktívra sikeredett, ahogy a diákok tanácsokkal látták el Henit. Hasonlóan érdekes párbeszéd volt az, amikor Máté szorult helyzetében egy diáktól, őt a történet részeként barátjának nevező „Csipától” kérte el mobiltelefonját, aki ezt szívesen át is nyújtotta a színésznek.
Az előadás lezárásaként pedig következett egy foglalkozás, amelyen a színészek és a rendező, foglalkozásvezető közösen elemezték a szereplők helyzetét, és vonták le a tanulságokat szituációs játékok, beszélgetés keretében.
Ha csak egy diák kicsit átgondolja ennek hatására, hogy bonyolítja virtuális magánéletét, már nem volt hiába az előadás